competitors 2018

friday 6 and saturday 7 july 2018 Auditorio San Francisco Calle Valladolid s/n 05004 Ávila  

DIEGO BERMUDEZ ZHMAEV (Spain) VIOLIN CATEGORY A

Concert nº 9 A minor I Movement - Charles August de Bériot

Variazioni - Niccoló Paganini

Frühlings Walzer - Dmitri Shostakovich

Pianist Alexandra Andreeva

MATIAS FERREIRA LOPEZ (Spain) VIOLIN CATEGORY A

Cantabile - Niccoló Paganini

Polonaise - Henri Vieuxtemps

Pianist Alexandra Andreeva

MANUEL NICOLAS MARGINEANU (Spain -Romania) PIANO CATEGORY A

Sei Variazioni del duetto “Nel cor piú non mi sento” from Opera la Molinata - Giovanni Paisiello

Generalife - Joaquin Turina

Sacromonte - Joaquin Turina

HUGO KATIME TERSTIEGE (Spain) CELLO CATEGORY A

Concert C major - Antonio Vivaldi  

Pianist Alexandra Andreeva

IRENE ABAJO MARTIN (Spain) VIOLA CATEGORY B

Concerto G minor III Moviment - Cecil Forsyth

Scherzino - Lamonte de Frignon

Pianista Julia Beatriz Rodríguez García

BOGDAN-IOSIF MARACINE (Romania) PIANO CATEGORY B

Studio nº 1 Op. 25 - Frédéric Chopin

Sonata Op. 7 Allegro Moderato - Eduard Grieg

DANIEL-MATEI MARACINE (Romania) PIANO CATEGORY B

Studio nº 9 - Frédéric Chopin

Rhapsody nº 1 - Johannes Brahms

VICTORIA MARIA HERNANDEZ MARTINEZ (Spain) PIANO CATEGORY B

Sonata nº 17 Op.31 nº 2 La tempesta I movement - Ludwig Van Beethoven

Impromptu nº 4 Op. 90 - Franz Schubert

JULIA ARROYO BENITO (Spain) GUITAR CATEGORY B

Lágrima - Francisco Tarrega

Prélude - René Barbier

Estudio nº 9 - Fernando Sor

RUBEN FERNANDEZ MANZANAS (Spain) VIOLIN CATEGORY C

Alemanda Partida nº 2 - Johan Sebastian Bach

Introduzione e Rondó Capriccioso -Camille Saint Saëns

Pianist Miguel Pato González

KATINKA NILSSEN (Norway) VIOLIN CATEGORY C

Sonata nº 3 D minor "Ballade" - Eugéne Ysaÿe

Capriccio nº 10 Op. 1 - Niccoló Pganini

CLAUDIA SANCHEZ DE LA IGLESIA (Spain) VIOLA CATEGORY C

Suite nº 2 Sarabande - Johan Sebastian Bach

Concert I Movement - William Walton

Pianist Julia Beatriz Rodríguez García

ANNA OLIVA AMAYA FARIAS (Germany) CELLO CATEGORY C

Suite Italiana: Introduzione, Serenata, Tarantella, Minuetto e Final de Igor Stravinski

Pianist Alexandra Andreeva

ARTEI THEOTONIO CARIDE (Spain) CELLO CATEGORY C

Sarabanbe and Bourre I y II Suite nº 3 - Johan Sebastian Bach

Allegro I Movement Concert nº 1 Sol minor Op. 49 - Dmitri Kabalewski 

Pianist Alexandra Andreeva

MANUEL ESPARZA HERRERO (Spain) DOUBLEBASS CATEGORY C

Concert nº 2 B minor - Giovanni Bottesini

Pianist Alexandra Andreeva

JIAPENG WANG (Germany) PIANO CATEGORY C

Scherzo nº 4 Op. 54 - Frédéric Chopin

JAVIER BELLIDO GONZALEZ (Spain) PIANO CATEGORY C

Le Tombeau de Couperin - Maurice Ravel

           Polonaise Heroica Op. 53 - Chopin    

MAR CANO LASSO CARRETERO (Spain) PIANO CATEGORY C

Sonata Fa minor  K 466 - Domenico Scarlatti

Fantasie Impromptu Op. 66 - Frédéric Chopin

Elegie Op 31, 1 - Sergei Rachmaninov

PABLO ELIZO GOMEZ (Spain) GUITAR CATEGORY C

Capricho Árabe - Francisco Tarrega

Serenata Española - Joaquim Malats

Tango en Skaï - Roland Dyens

UNAI CELAYA PUJOL (Spain) VIOLIN CATEGORY D

Partita nº 2 Ciaccona - Johan Sebastián Bach

Capriccio nº 16 - Niccoló Paganini

YULIYA KAZIMIROVICH (Belarus) VIOLIN CATEGORY D        

Sonata D minor Op. 9 - Karol Szymanowski

Pianist Marta Kur

MARINA SHIGANOVA (Russia) VIOLIN CATEGORY D

Concerto D Major I Moviment Op.35 - Erich Wolfgang Korngold

Bulgarian Rhapsody Vardar Op. 16 - Pancho Vladigerov

Pianist Alexandra Andreeva

CAROLINA CAMPOS COSTA (Portugal) CATEGORY D

Allegro moderato Concert D major Op. 35 - Piotr Ilich Tchaikowski

Pianist Alexandra Andreeva

JULIA CARO TRIGO (Spain) CELLO CATEGORY D

Suite nº 3 Preludio and Alemanda - Johan Sebastian Bach

Concert Si menor Op. 104 I Moviment - Antonin Dvorak

Pianist Alexandra Andreeva

TERESA ALVAREZ GARCIA (Spain) CELLO CATEGORY D

Prelude and Courante Suite nº 6 - Johan Sebastian Bach

Allegro maestoso ma appassionato Suite for Cello Solo Op. 8- Zoltan Kodaly

YIRAN WU (Germany) PIANO CATEGORY D

Sonata Hob.XVI nº 24 - Joseph Haydn

Suite “The Sleeping Beauty” nº 10 Adagio - Piotr Ilich Chaikovski -Pletnev

Douze Études nº 5 Pour les octaves - Claude Debussy

Sonata nº 3 Op. 28 - Serguéi Prokofiev

ANTONIA VETRONE (Italy) PIANO CATEGORY D

Sonata nº 2 Op. 22 - Robert Schumann

SUAN CHO (Germany) PIANO CATEGORY D

Sonata nº 3 Op.10 I movimiento Allegro con brio - Ludwing van Beethoven

 

Etude Op.10 nº 12 - Frédéric Chopin

 

Fantasien op.116 nº 1 e nº 3 - Johannes Brahms

JESUS DANIEL BELLORÍN RODRIGUEZ (Venezuela) GUITAR CATEGORY D

Afro-cuban Lullaby - Arreglado por Jack Marshall & Christopher Parkening

Rosita - Franisco Tárrega

Tango - Francisco Tárrega

Preludio de Adiós -  Alfonso Montes

Vals Venezolano N°1 - Antonio Lauro

María Carolina - Antonio Lauro

El Marabino - Antonio Lauro

INÊS MARTINS DE SOUSA (Portugal) GUITAR CATEGORY D

Sonatina for David Russell - Jorge Morel

Hika - Leo Brouwer